Kayseri Kalesi Faciası

Kayseri Surları ilk olarak III. yüzyıl ortasında inşa edilmiş ve VI. yüzyıl ortasında da daraltılmış ve tamir edilmiştir. Ancak surların bugüne kalan bölümlerinin hangilerinin Roma, hangilerinin Bizans devrine ait olduğu şüphelidir. Genelde araştırmacılar surların Bizans dönemine ait olabileceği kanısındadırlar.

Kayseri  tarihi kalesi, birisi dış şehir ve burçların meydana getirdiği, geniş koruma çerçevesi ile dış kale diğeri de muazzam bir yapı özelliği taşıyan ve bugün de bu özelliğini koruyan, iç kale olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.
Dış kale veya şehir surlarından bugün az miktarda önemli parçalar kalıntılar halinde ayaktadır. Surların büyük bölümü tahrip edilerek ortadan kaldırılmıştır. Yoğun burç ve göze çarpan birkaç yerdeki küçük kalıntıların dışında tamamen yok edilen Dış kale, savunma gayesiyle, tonoz ve kemerlerle yüksek tutulmuş beden duvarlarıyla inşa edilmiştir.
  Kayseri Kalesi’ne ait ilk bilgiye M.S. 3 yüzyılda İmparator Gordianus dönemindeki sikkelerde rastlanmaktadır. Romalılar’dan başlayarak Bizanslılar, Danişmentliler, Selçuklular, Dulkadiroğulları, Karamaoğulları ve Osmanlılar Kayseri Kalesi’nin iç ve dış surlarını tamir ve tadil etmişlerdir. Dış surların az bir bölümü ve iç surların önemli bir bölümü günümüze ulaşmıştır.
Kayseri Kalesi asırlar boyu ayakta kalmayı başarmış ve günümüze kadar yıkılmadan bozulmadan durmuştur.Taki 2013 yılındaki son restoresi başlayana denk…6 yıllık restore sonucu halk ne beklerken ne ile karşılaştı ?
Evet 6 yıl süren çalışmalar sonucu kalede saksıda ağaç yetiştirmeyi başarabildik..Restore edilecek denilip esnaf Hatun Çarşısına taşıtıldı.Peki neden restore sonrası yine kale içine lokantalar açıldı?O da başka bir konu..
Saymak ile bitmez 6 yıl süren restore işleri girişten tutun çıkışa kadar yada çıkışlara kadar her yer taş döşenmiş..sanırım taş yeni keşfedildi ve işçilikte sınır tanınmadı..6 yılda anca  ince ustalık ile taşlar sırası ile döşendi.
o değilde kalenin önünde uzun yıllar duran 2 adet aslan yapı vardı..aslanlar sanırım doğaya bırakıldı.
Bu arada kalenin kapıları da sanırım odun olarak fakire fukaraya dağıtılmıştır.
Müze yapılmış gayet güzel de keşke burada biraz göze gönül’e tarihe hitap eden sağlam eserler de olsaydı kırılmış lahitler yerine..

  Kısacası muazzam bir restore…6 yılda sanırım kalenin içi anca boşaltıldı..Geriye de taşlar ile dolduruldu.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 473 kişi tarafından görüntülendi.

2 Yorumlar

 1. Sosyopat

  6 Şubat 2020 at 01:13

  Gercekten muazzam görseller. Elinize sağlık…

  Cevapla
 2. Faruk

  7 Şubat 2020 at 11:33

  Güzel ülkemizi ne hallere getirdiler paylaşım için teşekkür ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir